Rozmístěním ptačích budek, krmítek a hmyzích domečků v mnoha provedeních oživíme lesopark a nabídneme rozmanitým druhům živočichů úkryty a potravu.
No a pro návštěvníky Liboháje tak vznikne další atrakce, která je úzce spjata s přírodou.
Pro technické nadšence se zde nabízí možnost zabudovat do několika ptačích budek a domečků webkamery, které by snímaly dění uvnitř. Díky informační tabulce s instrukcemi, jak stream sledovat, by bylo možné se kdykoliv připojit a mrknout, co se uvnitř děje.
Vezměte si z čítárny encyklopedii ptactva a hmyzu a budete vědět, jaké krmení přinést do krmítka příště, či který brouk právě vylezl z domečku.
Dění v hmyzích domečcích a ptačích budkách mohou pozorovat všichni milovníci živé přírody. Dobře jistě poslouží učitelům lesní pedagogiky a vedoucím přírodovědných kroužků a ekocenter, kteří o přírodě dokáží poutavě povídat. Živé streamování dění uvnitř zvířecích domečků by mohlo sloužit učitelům přírodovědných předmětů působících na školách v Poličce a okolí.
Hlavní garant a členka sdružení Fénix oslovila s touto myšlenkou Poličcské instituce, které mají co dočinění s přírodou (Ekocentrum Skřítek), mohou se podílet na výrobě krmítek, domečků a budek (Mozaika Polička, MŠ, učitelé PČ na ZŠ) a první reakce na tento nápad byly skrze pozitivní.
Samotní vedoucí projektů, tvůrci budek, domečků a krmítek by se stali správci svých děl. Živé streamování by v případě zájmu mohli zařídit techničtí nadšenci z Poličské půdy.
materiál: odpadové dřevo z místních podniků a lesů, zbytky plechů na stříšky domečků a budek, přírodní materiály na výplň hmyzích domečků
v případě realizace “streamu z budky”, náklady spojené s nákupem potřebné elektroniky (není však podmínkou realizace tohoto projektu)
dobrovolníci: nadšení vedoucí tvůrčích kroužků, učitelé, truhláři, kteří si drobné projekty vezmou na starost